Edukatorzy IPN w Ekonomiku

16 lutego po raz kolejny gościliśmy w Ekonomiku pracownika oddziału IPN w Rzeszowie. Tym razem był to pan Zenon Fajger, który przybliżył naszym uczniom postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, patrona m.in. 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Poprzednio odwiedził nas pan Maciej Rędziniak, który opowiadał o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
Uczestnikami obu spotkań były przede wszystkim klasy pierwsze naszej szkoły, które w b.r. szkolnym rozpoczęły naukę nowego przedmiotu jakim jest Historia i Teraźniejszość.
Ppłk. Ł. Ciepliński ps. „Pług” (1913-1951) był wyróżniającym się oficerem w kampanii wrześniowej, następnie zaangażował się w działalność konspiracyjną. Od 1941 roku był inspektorem Inspektoratu Rejonowego ZWZ-Rzeszów, później AK. Jego podkomendni zlikwidowali około 300 oficerów Gestapo i kolaborantów. Do ich największych sukcesów należało przechwycenie pocisków V-1 i V-2 oraz zlokalizowanie tajnej kwatery Adolfa Hitlera niedaleko Strzyżowa. Jego oddziały w ramach akcji „Burza” wzięły udział w wyzwalaniu Rzeszowa.
Po wkroczeniu do Polski oddziałów Armii Czerwonej i rozwiązaniu Armii Krajowej związał się ze zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość-WiN. Organizację zwalczali komuniści i Ciepliński został aresztowany. Po kilkuletnim pobycie w więzieniu i torturach został skazany na karę śmierci.
1 marca, w datę jego śmierci obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Skip to content