IPN W EKONOMIKU

26 października gościliśmy w naszej Szkole pana Zenona Fajgera – edukatora z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiedział nam o osobie pułkownika Leopolda Lisa-Kuli.
Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie k/Łańcuta. W 1912 roku został członkiem Związku Strzeleckiego i to z tego okresu pochodzi jego przydomek „Lis”. Członkowie „Strzelca” mieli stanowić kadrę nowotworzonych przez Józefa Piłsudskiego polskich sił zbrojnych. Gdy wybuchła I wojna światowa „Strzelcy” wstąpili do Legionów Polskich. Wśród nich był Leopold Lis-Kula. Mimo młodego wieku był jednym z najwyżej ocenianych oficerów, szybko stał się ulubieńcem J. Piłsudskiego. Walczył pod Włosowem, Ożarowem, Jastkowem i w największej bitwie Legionów – pod Kostiuchnówką. Po kryzysie przysięgowym w 1917 roku został internowany, a następnie – jako obywatel austriacki – wysłany na front włoski. Po powrocie do Polski walczył na Kresach wschodnich. Pułkownik Lis-Kula zginął 7 marca 1919 r., dowodząc w swojej ostatniej zwycięskiej bitwie.
Spotkanie z edukatorem IPN-u zostało zorganizowane z związku z rozpoczęciem przez klasy pierwsze nauki przedmiotu Historia i Teraźniejszość. Ponadto było jedną z form realizacji naszej szkolnej akcji zatytułowanej: Patroni naszych ulic.
Patroni naszych ulic to różnorakie działania: lekcje bibliteczne, wykłady, questy i inne, które będziemy podejmowali w tym roku szkolnym, aby zapoznać się z postaciami patronów łańcuckich ulic. Jednym z nich jest właśnie pułkownik L. Lis-Kula.
W spotkaniu z p. Z. Fajgerem wzięli udział uczniowie z klasy IR i 1H.
Skip to content