75 ROCZNICA POWSTANIA ORGANIZACJI ORLĘTA

W niedzielę 12 czerwca w Kościele Farnym w Łańcucie odbyła się msza św. w intencji członków organizacji Orlęta w 75 rocznicę jej powstania. Inicjatorką tego wydarzenia była pani Anita Gietka, prezes Stowarzyszenia Kulturalno – Oświatowego „Rudnickie Orlęta”. Organizacja Orlęta powstała w maju 1947 roku i działała do 1950 r. również w powiecie łańcuckim. Do organizacji tej należeli uczniowie obecnego I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół nr 3 w Łańcucie. Orlęta to organizacja niepodległościowa o charakterze konspiracyjnym. Powstanie jej było kulminacyjnym zjawiskiem oporu młodzieży przeciwko zmianom ustrojowym, społecznym, a przede wszystkim ideologicznym w Polsce.
W poście wykorzystano fragmenty książki „Łańcut i powiat łańcucki. Przemiany społeczno – polityczne i kulturalne w latach 1944-1956” – dr Robert Szajnar.
Skip to content