KLASA 2RR w NBP

W dniu 13 stycznia 2023 roku uczniowie klasy IIRR, w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Rzeszowa.
Pierwszym punktem programu był Oddział Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie, który znajduje się przy słynnej ul. 3 Maja. Spotkanie rozpoczęło się wykładem na temat roli i zadań NBP, dzięki temu uczniowie uzupełnili swoje wiadomości z historii i zasad funkcjonowania Banku Centralnego w Polsce. Następnie odbyły się warsztaty dotyczące rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych, podczas których przedstawiono zabezpieczenia jakie posiadają poszczególne banknoty znajdujące się w obiegu oraz co zrobić, gdy banknot się uszkodzi. Ostatnią atrakcją było zwiedzanie oddziału, w czasie którego szczególnie zainteresowała uczniów wystawa dawnych maszyn liczących oraz nowość, którą jest elektroniczna maszyna przeliczająca zgromadzone w dużych ilościach monety o różnych nominałach. Chętni samodzielnie obsługiwali maszynę i po otrzymaniu wydruku wybierali pieniądze z kasy banku. Wycieczka do Oddziału NBP przebiegała w miłej atmosferze i była lekcją w praktyce, która zainspirowała wszystkich do poszerzania wiedzy
z zakresu bankowości.
Drugim punktem programu wycieczki była Podziemna Trasa Turystyczna, która rok temu po gruntownej modernizacji ponownie została otwarta dla wszystkich zwiedzających i nadano jej nazwę „Rzeszowskie Piwnice”. Jest usytuowana pod płytą rzeszowskiego Rynku, pobliskimi kamienicami i przyległymi ulicami. Uczniowie dowiedzieli się, że aktualnie ma prawie 400 metrów długości i składa się z 40 połączonych ze sobą korytarzami pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią. Składają się na nią piwnice, pochodzące z okresu od XIV do XVIII wieku. Wnętrza wyposażono w najnowocześniejsze multimedia, które pomagają przenieść się w czasie i pokazują historię stolicy Podkarpacia w szerokiej perspektywie, a także w sposób atrakcyjny dla odbiorcy
w każdym wieku. W styczniu tego roku Rzeszowskie Piwnice obchodzą swoje pierwsze urodziny, dlatego też 13 stycznia zorganizowano dzień pełen wyjątkowych atrakcji w których mieliśmy szczęście uczestniczyć. O swoich odczuciach i przeżyciach związanych z piwnicami uczniowie naszej szkoły jak i opiekun wycieczki wypowiadali się do mikrofonu Radia Rzeszów, udzielając wywiadów.
Skip to content