EKONOMIK na obchodach Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

20 marca br. r. uczniowie klasy IA mieli okazję wysłuchać wykładu dr Marcina Chorązkiego dotyczącego: „Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej”. Spotkanie odbyło się w Filii nr 1 MBP w Łańcucie przy ulicy Piłsudskiego 70.
Było to jedno z wielu wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (17 – 26 marca 2023).
Dzień ten obchodzony jest 24 marca. Wybrano tę datę, ponieważ tego dnia Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów z Markowej. Zbrodnia była karą za ukrywanie przez Ulmów ich żydowskich sąsiadów.
Dr M. Chorązki to historyk związany z Muzeum w Markowej i krakowskim oddziałem IPN. W swoim wykładzie zwrócił uwagę m.in. na kary, jakie groziły za pomoc udzielaną Żydom. Opowiadał też, jakie codzienne problemy i trudności sprawiało Polakom ukrywanie pod swoim dachem kilku lub kilkunastoosobowych grup ludzi. Bardzo ważny był również problem traumy, jaka była wynikiem życia w ciągłym zagrożeniu. Traumy doświadczali nie tylko Żydzi, ale też pomagający im Polacy.
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to najwyższe izraelskie cywilne odznaczenie nadawane nie-Żydom. Przynaje się je tym, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów w czasie wojny. Spośród wszystkich narodów świata najwięcej odznaczeń otrzymali Polacy.
Opiekę nad uczniami sprawowali pani R. Rejman oraz pan W. Głaz.
Skip to content