Podsumowanie praktyk w Szwecji

Wideo relacja z wyjazdu do Szwecji okiem Jakuba Chudzika

 

 

W piątek 10 czerwca w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego w Łańcucie uczniowie Ekonomika uczestniczyli w podsumowaniu projektu Erasmus+ „Zdobywanie praktyk i doświadczenie zawodowego poprzez staże zagraniczne”. Podczas uroczystości 17 uczniów którzy odbyli swoje praktyki w Szwecji, chwali się efektami swojego stażu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Łańcucie, które było beneficjentem projektu wraz z organizacją EU Mobility Sverige. Zaproszeni goście, uczniowie, nauczycieli oraz rodzice mogli zobaczyć jak wyglądał wyjazd do szwedzkiego Malmo. A uroczystości uświetnił Zespół Wokalny EKONOMIK.

Łańcucki EKONOMIK na praktykach w Szwecji

Dzięki środkom unijnym z programu Erasmus+ w ramach projektu pt.: „Kształcenie i szkolenie zawodowe -Mobilność edukacyjna” 17 osobowa grupa z Zespołu Szkół nr 3 w Łańcucie, kształcąca się w zawodach technik reklamy i technik handlowiec realizowała od 7 marca do 1 kwietnia 2022 roku miesięczne praktyki zawodowe na południu Szwecji, w Malmo.

Uczniowie mieli szansę rozwijania niezbędnych kompetencji i umiejętności zawodowych w zagranicznym środowisku pracy. Podnosili swoje kwalifikacje w specyficznych okolicznościach – w zetknięciu z inną kulturą, językiem obcym i nowymi warunkami pracy. Poza tym uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wymaganiami zawodowymi na europejskim rynku pracy. Przez ten miesiąc młodzież poszerzyła swoje horyzonty intelektualne, kulturalne oraz przez tego typu kształcenie podniosła swoją wartość i atrakcyjność na rynku pracy.

Młodzi handlowcy odbywali swoje praktyki w hurtowni cukierków Candy Pepole, która jest dużym dystrybutorem słodyczy do wielu krajów europejskich. Uczniowie poznali pracę magazynu, przygotowywali i kompletowali zamówienia dla klientów, obsługiwali przenośne terminale kodów kreskowych, przeglądali i wystawiali towary na regały, sporządzali dokumentację.

Przyszli pracownicy reklamy odbywali swoje staże przede wszystkim w agencjach reklamowych: Folie Style, Forenom Aporthotel, Kierul Landskrona, Wraps 24AB. Projektowali i wykonywali wizytówki, ulotki, foldery, współtworzyli sklepy internetowe, napisy na odzieży, zajmowali się oklejaniem samochodów. Osoby interesujące się fotografią miały praktyki w agencji fotograficznej Kliger Gallery. Rozszerzyły i zdobyły nową wiedzę i umiejętności z zakresu tej fascynującej dziedziny. Uczestniczyli między innymi w zajęciach terenowych prowadzonych przez fotografa artystę i robili zdjęcia różnym obiektom, naturze, mieli też warsztaty z modelem.

Nie tylko praca i obowiązki. Podczas 4-tygodniowego pobytu w Szwecji uczniowie mieli również okazję poznać piękne zakątki południowej prowincji Skanii. Zwiedzili między innymi Malmo- to trzecie pod względem zaludnienia miasto w Szwecji, główny ośrodek gospodarczy i handlowy, miasto portowe. Obejrzeli główny Rynek z XVI wiecznym Ratuszem, pomnikiem Gustava Adolfa, Apteką pod Lwem, rzeźbę muzyków, Lilla Torg. Zwiedzili Zamek w Malmo, muzeum techniki i liczne miejskie parki. Ulubionym miejscem spacerów w czasie wolnym dla uczniów i opiekunów były znajdujące się w mieście plaże. Z ich perspektywy najlepiej było podziwiać nowoczesne budowle Malmo, czyli Most nad Sundem. Most Oresund jest pierwszym lądowym połączeniem Szwecji i Danii, został oddany w 2000 roku i liczy prawie 8 km. Druga charakterystyczna budowla dla Malmo to Turning Torso najwyższy wieżowiec w Szwecji.

Uczniowie oglądali też urokliwe akademickie miasteczko Lund z najstarszym w Szwecji uniwersytetem i potężną katedrą.

Niezwykle ciekawym miejscem okazał się rezerwat Kullaberg, wszystko za sprawa erozyjnych formacji skalnych o najróżniejszych kształtach.

Dużą atrakcją była wycieczka do Kopenhagi – stolicy Danii. W programie wyjazdu nie zabrakło wizytówki Kopenhagi, czyli portu z XVII wieku Nyhavan, wokół którego znajdują się różnokolorowe kamienice. Uczniowie zwiedzili starówkę Kopenhagi i byli na ceremonii uroczystej zmiany warty przy pałacu królowej Danii.

Praktyki zagraniczne były dla uczniów nie tylko wspaniałą przygodą, ale też prawdziwą lekcja życia. Dzięki wyjazdowi uczniowie wzbogacili swoje słownictwo zawodowe, przełamali bariery komunikacyjne, pogłębili wiedzę i zdobyli umiejętności potrzebne w pracy zawodowej i współpracy w zespole międzynarodowym, nawiązali kontakty z pracodawcami zagranicznymi. Pracując w innym kraju, posługując się innym językiem nauczyli się jednocześnie kultury i metod pracy. Zdobyte doświadczenie wykorzystają jako przyszli pracownicy lub przedsiębiorcy.

Nasze praktyki

 

Grupa „Erasmus+ Ekonomik w Szwecji” to 17 osób z klas 3AP i 3RG ( 3 handlowców oraz 14 osób z technika reklamy). Uczniowie poruszają się autobusem oraz pociągiem do swoich miejsc praktyk.

 Patryk, Szymon oraz Giulia pracują w firmie zajmującej się reklama samochodową. Julia, Bartek, Filip, Daniel oraz Karol w typowych agencjach reklamy, gdzie wykonują projekty dla klientów. Gabrysia oraz Kacper szkolą swoje umiejętności w fotografii w galerii fotografii. Joasia i Klaudia pracują nad reklamą dla hotelu natomiast Kuba tworzy projekty reklamowe dla naszego partnera. Nasze dzielne dziewczyny z handlowca Kinga, Roksana oraz Paulina pracują w hurtowni słodyczy.

 

 

Naszym partnerem w projekcie Erasmus+ jest firma EU Mobility Sverige – firma której założycielem i dyrektorem głównym jest pani Patrycja Pilarek. Wraz ze swoim zespołem w skład którego wchodzą Karol Pilarek, Anush Poghosyan, Evelina Julia Razison, Kamila Bodziony, Mateusz Białkowski oraz Kamila Ekiert goszczą naszą grupę Erasmus+ Ekonomik w Szwecji, zapewniając zakwaterowanie, miejsca praktyk, program kulturowy oraz cudowną atmosferę. Mamy nadzieję że współpraca Zespołu Szkół nr 3, Powiatu łańcuckiego oraz EU Mobility Sverige będzie kontynuowana przy kolejnych projektach.

Wręczenie certyfikatów Erasmus+ potwierdzających odbycie praktyk zawodowych w Szwecji w ramach Projektu –  Mobilność edukacyjna, w sektorze Kształcenia i szkolenia zawodowego.

https://www.facebook.com/zsn3lancut/posts/478366670743280

Poznajemy Szwecję

 

Miejscem praktyk naszej grupy Erasmus+ jest szwedzkie Malmo. Miasto i port położony nad cieśniną Oresund, w pobliżu Danii dlatego jednym z codziennych spacerów grupy z Ekonomika, to spacer nad brzeg morza skąd widać most nad cieśniną Sund, łączy on Danię z Szwecją. Hotel który gości naszych uczniów znajduje się w samym centrum miasta niedaleko Turning Torso – najwyższego budynku w Szwecji. Nocne eskapady i sesje fotograficzne to także stały punkt programu. Latarnie morskie, wiatraki oraz nadmorskie klimaty to krajobraz przez najbliższe 4 tygodnie.

Rezerwat przyrody Kullaberg oraz miasto portowe Helsingborg

https://www.facebook.com/zsn3lancut/posts/465399238706690

Podróże

 

Dzielna ekipa z Ekonomika w ramach Programu Erasmus+ bezpiecznie dotarła na do Malmo w Szwecji na 4-tygodniowe praktyki zorganizowane przez naszego partnera EU Mobility Sverige

https://www.facebook.com/zsn3lancut/posts/461244625788818

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE🇸🇪. Po prawie dwóch tygodniach nasza grupa „Erasmus+ Ekonomik w Szwecji” porusza się po całej okolicy bez najmniejszego problemu. Każdy z nas ma kartę i aplikację Skanetrafiken która uprawnia nas do podróżowania pociągiem i autobusem. Wykorzystujemy to do przemieszczania się po całym Malmo i dalej.

https://www.facebook.com/zsn3lancut/posts/469444378302176

NASZA EKIPA EKONOMIK ERASMUS+ już w domu🇵🇱 

https://www.facebook.com/zsn3lancut/posts/477940010785946

PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU DO SZWECJI

 

 

Grupa 17 uczniów w zawodzie technik reklamy i technik handlowiec przygotowuje się do czterotygodniowych praktyk w Szwecji w ramach programu Erasmus+. Na feriach odbyło się przygotowanie kulturowe i językowe, szkolenie BHP oraz szkolenie psychologiczno – pedagogiczne.

REKRUTACJA DO UDZIAŁU

w programie Erasmus+ w konkursie wniosków KA1- Mobilność edukacyjna, w sektorze Kształcenia i szkolenia zawodowego

Szwecja, Malmö – marzec 2022

przy współpracy z  EU Mobility Sverige Internships – Training

dla klas 3 RG, 3 FG i 3 AP

Rekrutacja trwa od 3.01.2022 do 12.01.2022

Wypełnione dokumenty należy dostarczyć do 12.01.2022 do koordynatora projektu p. Sylwii Dubiel.

Skip to content