Tapicer

Zawód tapicera jest jednym z podstawowych zawodów w przemyśle meblarskim. Tapicer zajmuje się obróbka tapicerską elementów mebli, foteli siedzeń zarówno wyposażenia domowego jak również środków transportowych innych. Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie tapicer jest przygotowany do tapicerowania mebli oraz ich napraw i renowacji, tapicerowania niektórych części wyposażenia środków transportowych (np. siedzenia samochodowe), sprzętu sportowego (maty, piłki, urządzenia treningowe), tapicerowania sprzętu medycznego i innych specjalistycznych wyrobów tapicerowanych zgodnych z zamówieniem.

Tapicer wykonuje również prace dekoratorskie związane z: urządzaniem wnętrz mieszkalnych (wyciszanie drzwi, obijanie ścian, upinanie i mocowanie firan, kotar itp.), urządzaniem salonów wystawowych, scenografii teatralnej (formowanie, upinanie i zawieszanie kotar, draperii, kurtyn itp.), dekoracjami witryn wystawowych, dekoracjami okolicznościowymi.
Tapicer wykonuje także naprawy uszkodzonych lub zużytych tapicerowanych części mebli i sprzętów, łącznie z drobnymi naprawami części konstrukcji. Zajmuje się również renowacją i rekonstrukcją wyrobów tapicerowanych. Zadania zawodowe tapicer wykonuje przy pomocy maszyn do szycia, urządzeń, narzędzi i przyborów tapicerskich, wykorzystując różnorodne surowce, materiały i półfabrykaty i dodatki tapicerskie.

Absolwent branżowej szkoły I stopnia w zawodzie tapicer może pracować w zakładach produkcyjnych, w salonach meblowych, jako doradca i sprzedawca, w muzeach, jako renowator mebli tapicerowanych, w biurach projektowych zajmujących się dekoracją wnętrz. Może również założyć własną firmę świadczącą usługi w zakresie naprawy, renowacji i produkcji oraz sprzedaży mebli tapicerowanych i materiałów do ich produkcji. Zatrudnienie może znaleźć na lokalnym, regionalnych rynku pracy jak również w krajach UE.
Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu zawodowego z kwalifikacji: DRM.05. Wykonywanie wyrobów tapicerowanych uzyskuje się dyplom zawodowy w zawodzie Tapicer 753402.