EKONOMIK POZNAJE POLSKĘ – BÓBRKA I OKOLICE

W dniu 15.11.2022 roku uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Łańcucie, w ramach projektu Poznaj Polskę odwiedzili Bóbrkę, galicyjską miejscowość, która zasłynęła w XIX wieku, jako miejsce powstania pierwszego na świecie przedsiębiorstwa naftowego. Co ciekawe jest to kopalnia nadal działająca, gdzie eksploatuje się czarne złoto z szybów pamiętających Ignacego Łukasiewicza. Wybór miejsca nie był przypadkowy. W 2022 r. przypada 200. rocznica urodzin oraz 140. rocznica śmierci tego wybitnego farmaceuty i przedsiębiorcy, pioniera przemysłu naftowego w Europie, z zainteresowania chemika i fizyka. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podkreślił jego zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki, a także zaangażowanie w walkę o niepodległość ustanawiając 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.
Na terenie kopalni znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Zwiedzaliśmy je z przewodnikiem, który przybliżył nam historię wydobycia ropy naftowej, od najbardziej archaicznych kopanek poprzez ogromne drewniane wieże wiertnicze, aż po nowoczesne sposoby. Spacerując alejkami poznaliśmy urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Teren, na którym znajduje się muzeum, to wydzielony, najstarszy obszar kopalni o powierzchni 20 ha z ponad 50 obiektami udostępnionymi do zwiedzania. Mogliśmy zobaczyć najcenniejsze z nich, pochodzące z czasów Łukasiewicza, m.in. kopankę „Franek”, kopankę „Janina” (która do dziś jest eksploatowana), drewnianą kuźnię kopalnianą, warsztat, wiertnicę typu kanadyjskiego napędzaną lokomobilą, zrekonstruowaną wiertnicę ręczną, kieraty do grupowego pompowania odwiertów, wiertnicę typu Bitków. Następnie przeszliśmy do Budynku Administracyjnego kopalni tzw. Domu Ignacego Łukasiewicza. W 1972 r. budynek został wyremontowany i zaadaptowany do ekspozycji muzealnych. Obecnie wewnątrz znajdują się między innymi sale, za¬aranżowane na wzór dawnej apteki, laboratorium apteczne oraz salonik dworski. Ekspozycje są wzbogaco¬ne o niesamowite prezentacje multimedialne.
Zaciekawiła nas bardzo bryła głównego pawilonu wystawowego. Pomieszczenia mają eliptyczną budowę z drewnianym sklepieniem, nawiązującą do budowli rafineryjnych i gazowniczych. Wewnątrz, jako pierwsza, powitała nas sala ekspozycji rafineryjnych i dystrybucji produktów naftowych. Piętro niżej odkryliśmy salę badań, wydobycia i rozsyłu gazu ziemnego. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces wykorzystania gazu ziemnego, od momentu prac geofizycznych, geologicznych, po wydobycie i dystrybucję.
Kolejnym etapem naszej wycieczki było Krosno – Miasto Szkła. Ten uroczy, niegdyś ufortyfikowany, średniowieczny gród słynął z handlu płótnem, suknem i winem. Przez wielu miasto nazywane jest parva Cracovia – mały Kraków, za sprawą pięknego rynku z podcieniami, które przywodzą na myśl krakowskie Sukiennice. Obecnie Krosno jest znanym w Polsce i na świecie ośrodkiem wyrobu szkła gospodarczego i artystycznego. Aby poznać szklane dziedzictwo miasta i regionu udaliśmy się do Centrum Dziedzictwa Szkła – interaktywnego muzeum, które w 2013 roku zostało wybrane najlepszym obiektem turystycznym w Polsce, znalazło się także pośród 7 Nowych Cudów Polski wybieranych przez National Geographic Traveler.
Na najniższym piętrze muzeum, naszym oczom ukazało się fenomenalne malowidło 3D, namalowane przez krakowskiego artystę i architekta Ryszarda „Ryho” Paprockiego. Trójwymiarowa hala hutnicza przedstawiająca proces produkcji szkła, to jedyne tego typu dzieło w Polsce, mieszczące się w zamkniętym pomieszczeniu. Przewodnik poprowadził nas do hali hutniczej, gdzie mogliśmy zobaczyć jak tworzone jest szkło, materiał, który znany jest ludzkości od bardzo dawna (legendarny początek szkła przypisuje się już Fenicjanom). Na naszych oczach artyści z bezkształtnej masy szklanej uformowali niesamowitą rybkę – symbol PRL. Co odważniejsi z nas mogli sami wybić szklane stemple. Na kolejnym piętrze z uwagą i zaciekawieniem obserwowaliśmy procesy szlifowania, grawerowania, malowania szkła oraz tworzenia malutkich szklanych figurek i szklanych witraży. Nieco zmęczeni wędrowaniem po piętrach, na chwilę wygodnie rozsiedliśmy się w fotelach i oglądnęliśmy film o tradycjach hutniczych w Krośnie, które liczą sobie już niemal sto lat. Wiele krośnieńskich rodzin związało się z krośnieńską hutą szkła, niektóre rodziny pracowały tutaj nawet z pokolenia na pokolenie.
W CDS obejrzeliśmy wystawę rzeźb szklanych Andy Munkevic, łotewskiej artystki i projektantki szkła, należących do zestawu „Pod wpływem czasu”. Wystawa składa się z trzech serii: Czarne Konie, Białe Konie, Niebieskie Konie i jest częścią tegorocznej edycji Play With Glass – Europen Glass Festiwal.
Ostatnim punktem naszej wycieczki były Piwnice Przedprożne Centrum Dziedzictwa Szkła, z wystawą prac Moniki Rubaniuk, uznanej polskiej artystki, które powstały w ramach projektu „Matecznik”. Szklane krzewy, byliny, narośla i zarośla oczarowały nas precyzją wykonania i delikatnością. Zainteresowała nas również sala „szkła w fizyce”, gdzie mogliśmy poznać właściwości szkła, przeprowadzając samodzielnie eksperymenty na szklanych rekwizytach (m.in. soczewki, kalejdoskop, światłowody).
 
Skip to content