EKONOMIK W PROJEKCIE „GÓRY – LITERATURA – KULTURA”

Uczniowie Ekonomika, na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie, wzięli udział w projekcie „Góry – Literatura – kultura”, którego celem było uczczenie osoby Wandy Rutkiewicz, oraz rozwijanie pasji do górskich wędrówek i kreatywności. Patronką roku 2022 jest Wanda Rutkiewicz, jedna z najwybitniejszych himalaistek świata. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, a jako pierwsza kobieta zdobyła K2. W tym roku minęło 30 lat od jej śmierci. Słynna alpinistka, przez pewien czas mieszkała na Podkarpaciu.
W ramach przedsięwzięcia uczniowie uczestniczyli w:
• spotkaniu z rzecznikiem prasowym Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, dr Edwardem Marszałkiem (10 października 2022 r.), który opowiadał o uprawianiu turystyki górskiej i historii Grupy Bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
• spotkaniu z alpinistą Łukaszem Łagożnym ( 20 października 2022 r.), który w roku 2019, jako pierwszy mieszkaniec Podkarpacia zdobył Koronę Ziemi (dodatkowo w wersji rozszerzonej). Relacja została ubarwiona nagranymi podczas dwumiesięcznej wyprawy filmami. Alpinista opowiadał, jak wyglądała jego droga do spełnienia marzeń. Ciekawym urozmaiceniem była możliwość przymierzenia sprzętu używanego podczas wypraw.
• spotkaniu z Anną Kamińską – autorką książek, bestsellerowej biografii himalaistki Wandy Rutkiewicz pt. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”.
Uczniowie Ekonomika wzięli udział konkursie plastyczno-fotograficznym „Góry – moja pasja”. Ich prace zostały dostrzeżone i nagrodzone. W kategorii szkół średnich I miejsce zdobyła Joanna Lisowska z klasy 4AP, a II miejsce – Aleksandra Kowalewska z klasy 4RG. Wystawę prac można oglądać w MBP w Łańcucie. Laureaci konkursu fotograficznego wzięli udział w wycieczce w Bieszczady.
Gratulujemy naszym uczennicom!
Skip to content