EKONOMIK W BIBLIOTECE

1 marca 2023 uczniowie klas 4AP i 4FP wzięli udział w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie.
Lekcja „Była kiedyś taka zima” odbyła w się Czytelni Zbiorów Regionalnych, a dotyczyła Powstania Styczniowego, którego w br. obchodzimy 160 rocznicę.
Pierwsza część spotkania dotyczyła ogólnej historii Powstania. Uczniowie mieli też okazję przekonać się na czym polegała sztuka „żywych obrazów”.
Sztuka „żywych obrazów” swoją największą popularność odnosiła w XIX i na początku XX wieku, ale jak widać na zdjęciach uczniowie Ekonomika dali jej szansę w 2023 roku. Wzorem dla naszych uczniów było dzieło Artura Grottgera „Obrona dworu” z cyklu „Polonia”.
Druga część lekcji była poświęcona dziejom osób związanych z Łańcutem. W zaborze austriackim nie było walk, ale nie znaczy to, że nic się u nas nie działo! I, tak np. z pamiętnika Stanisława Cetnarskiego dowiedzieliśmy się, że jego młodszy brat Jan przeprowadzał przez granicę ochotników do walki w powstaniu. W budynku, który obecnie służy siostrom boromeuszkom, a z którym nasza szkoła sąsiaduje przez ścianę, leczono rannych powstańców. A, jeden z powstańców Filip Sanbra-Kahane osiedlił się po zakończeniu walk w Łańcucie. Jak się jednak okazało nie tylko wojna była mu w głowie, ponieważ gdy spotkał Annę Pustowójtównę, adiutantkę gen. M. Langiewicza ofiarował jej różę. Panna mając świadomość, że w czasie powstania są trudności z zaopatrzeniem odwdzięczyła się kiełbasą!
Skip to content