SPOTKANIE Z WYJĄTKOWYM ŚWIADKIEM HISTORII

W środę uczniowie naszej szkoły (kl. 2A, 3FH i 5FP) wzięli udział w spotkaniu z wyjątkowym człowiekiem – ppor. Franciszkiem Batorym, laureatem Honorowej Nagrody Instytutu Pamięci Narodowej – Świadek Historii. Była to żywa historia nie tylko dla młodzieży łańcuckich szkół, ale dla wszystkich obecnych. Pan Franciszek, długoletni pedagog, osoba represjonowana przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa realizuje życiową misję przekazywania świadectwa o bohaterach niezłomnych, wprowadza słuchaczy w świat naznaczony powojennymi represjami komunistycznymi. W 1950 r. był świadkiem procesu IV Zarządu Głównego WiN, w którym skazano na śmierć m.in. jego starszego brata Józefa.
W spotkaniu wzięli udział żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” oraz władze Powiatu Łańcuckiego w osobach starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia, wicestarosty Barbary Pilawa-Kraus oraz przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Powiatu Łańcuckiego Józefa Buka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława bpa w Łańcucie ks. Grzegorz Garbacz i naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa powiatowego w Łańcucie Tadeusz Pasieczny oraz nauczyciele i dyrektorzy szkół.
Skip to content